1

Zasady wymiany pojemników

Zarządzenie
Dyrektora KOM-LUB Spółka z o.o. w Luboniu
z dnia 16 maja 2025 r.

w sprawie: zasad udostępniania i wymiany pojemników na odpady.

Na podstawie § 2 pkt 6, § 3, § 3a oraz § 22 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 uchwały Nr XVII/104/2016 Rady Miasta Luboń z dnia 4 lutego 2016 r. w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Luboń, zarządzam co następuje:

§ 1

KOM-LUB Sp. z o.o. jako Operator realizujący zadania w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Miasta Luboń oraz przedsiębiorca świadczący usługi odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, udostępnia właścicielom nieruchomości pojemniki na odpady resztkowe – zgodnie z postanowieniami uchwały wymienionej w podstawie prawnej niniejszego zarządzenia.

§ 2

KOM-LUB Sp. z o.o. zapewnia właścicielom nieruchomości wymianę uszkodzonych pojemników na odpady zgodnie z określonymi poniżej zasadami:

ZASADY WYMIANY POJEMNIKÓW

  1. W przypadku uszkodzenia pojemnika na odpady resztkowe (tzw. zmieszane) bądź biodegradowalne, należy zgłosić ten fakt do Operatora odbierającego odpady komunalne (KOM-LUB Sp. z o.o. w Luboniu).
  2. Zgłoszenie uszkodzenia należy przesłać mailowo na adres: reklamacje@kom-lub.com.pl bądź drogą listowną na adres: ul. Niepodległości 11, 62-030 Luboń.
  3. W treści zgłoszenia należy wskazać:
    – adres nieruchomości, na której powstała szkoda
    – rodzaj pojemnika, którego dotyczy szkoda (podać frakcję odpadów)
    – wielkość pojemnika
    – dzień zdarzenia
  4. Do wiadomości należy załączyć zdjęcia obrazujące uszkodzenie bądź opisać w sposób obrazowy rodzaj uszkodzeń.
  5. Zgłoszenie zostanie rozpatrzone przez Operatora w ciągu 5 dni roboczych.
  6. Wymianie podlegają wyłącznie pojemniki, które z powodu uszkodzeń nie mogą być dłużej eksploatowane, w szczególności z powodu uszkodzeń konstrukcyjnych. Względy natury estetycznej nie stanowią uzasadnionej przyczyny wymiany pojemnika, jeżeli jego stan techniczny pozwala na jego dalsze użytkowanie zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
  7. W przypadku, w którym uszkodzenie pojemnika nastąpi z winy właściciela nieruchomości, w szczególności poprzez jego niewłaściwe używanie, w tym przekroczenie jego ładowności 1) bądź w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia pojemnika przez dostępem osób trzecich, Operator nie zapewnia bezpłatnej wymiany pojemnika.
  8. Po zapoznaniu się ze zgłoszeniem reklamacyjnym, zgłaszający informowany jest o terminie wymiany pojemnika bądź odmowie uznania reklamacji. W dniu wymiany pojemnika, osoba zgłaszająca zobowiązana jest do wystawienia pustego pojemnika przed posesję. Pojemnik zawierający odpady nie zostanie wymieniony.
  9. Uszkodzone pojemniki podlegają wymianie na pełnowartościowe pojemniki używane w odpowiednim stanie technicznym.

§ 3

Zarządzenie podlega podaniu go do wiadomości poprzez jego ogłoszenie na stronie
internetowej KOM-LUB Sp. z o.o.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 19 maja 2025 r.

Zatwierdził
Igor Szymkowiak
dyrektor Zarządu KOM-LUB Sp. z o.o.


1) Każdy pojemnik posiada swoją nośność, czyli maksymalne obciążenie, jakie pojemnik może wytrzymać bez uszkodzenia podczas odbioru. Nominalne obciążenia dla pojemników:

a. 120 l to 60 kg
b. 240 l to 100 kg
c. 1100 l to 510 kg

Każdy producent jednakże ma obowiązek zawarcia informacji o nośności pojemnika na pojemniku bądź w dokumentach produktu.